Uwaga na przychodzące (płatne) SMS-y
Łukasz Szewczyk
Kategoria: Telekomunikacja, 15 sierpnia 2009, 15:14

Krótkie wiadomości SMS o podwyższonej opłacie to popularny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, gdy płacimy nie tylko za wysłane ale także za odebrane wiadomości SMS.

Od kilku tygodni trwa telewizyjna kampania SMS-owej loterii o nazwie Milion za SMS, w której Ryszard Rembiszewski, były wieloletni prowadzący losowania Lotto, zachęca do wzięcia udziału z zabawie o milion złotych. W Internecie zawrzało, bo nikt w reklamie nie wspomina o płatnych SMSa-ch, które organizator rozsyła na komórki.

Jak alarmuje dziennik Metro, w reklamie pada informacja, by wziąć udział w loterii należy wysłać rejestracyjnego SMS-a, którego koszt wynosi 3,66 zł. Zapewne większość z osób biorących udział, w loterii którzy nie zapoznali się z regulaminem, są przekonani, że płacą jedynie za wysłane SMS-y.

Nic bardziej mylnego. Wysłanie pierwszego SMS-a rejestracyjnego jest równoznaczne z tym, że użytkownik decyduje się na otrzymywanie codziennych SMS-ów od organizatora loterii, których koszt wynosi 1,22 zł za jednego SMS-a. O tym jednak reklama już nie wspomina - zachęca jedynie do zapoznania się z regulaminem.

Na ten problem uwagę zwrócili internauci, którzy poczuli się oszukani. Ostrzegają, by kolejni uczestnicy zabawy nie popełniali błędu i przed braniem udziału w kolejnych tego typu konkursach zapoznali się z regulaminem. Także Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji rozkłada ręce. Jak dowiedziało się Metro, prawo nie zostało złamane, bo uczestnik biorąc udział w zbawianie powinien zapoznać się z regulaminem, o którym jest mowa z reklamie.

Czy to początek nowej ery w konkursach SMS-owych, że uczestnicy będą płacić także za otrzymywane wiadomości SMS? Do tej pory użytkownicy różnych konkursów płacili podwyższoną opłatę jedynie za SMS-y wysłane na konkurs. Późniejsze SMS-y rozsyłane od organizatora konkursu, zachęcające do dalszego udziału zabawie, były zazwyczaj bezpłatne. Dlatego biorąc udział w kolejnych konkursach SMS wcześniej należy zachować ostrożność i zapoznać się z regulaminami, bo rachunek za telefon może nas słono kosztować.

Sprostowanie CT Creative Team:
"Nie jest prawdą, że każda osoba, która zgłasza się do loterii "Milion za SMS", czyli wysyła SMS na numer 7363 (za 3,66 zł z VAT), będzie obciążana codziennie kwotą 1,22 zł.

Przystąpienie do loterii "Milion za SMS" następuje poprzez wysłanie SMS-a na numer SMS Premium 7363 (koszt całkowity to 3,66 z VAT). Opłata za wysłanie takiego SMS-a pobierana jest w momencie nadania wiadomości przez Użytkownika. Jest to jednorazowa operacja, która nie wiąże się z żadnymi "ukrytymi" kosztami dodatkowymi.

Każdy Uczestnik Loterii otrzymuje codziennie bezpłatne komunikaty informacyjne SMS/MMS. Jeżeli Uczestnik nie życzy sobie otrzymywać darmowych informacji związanych m.in. z możliwością zdobycia dodatkowo premiowanych losów może wysłać SMS o treści STOP na numer 7363. Wysłanie takiego SMS-a nie oznacza rezygnacji z gry a wyłącznie zablokowanie otrzymywania bezpłatnych komunikatów na swój telefon.

Dodatkowo, każdy Uczestnik Loterii, będący abonentem sieci Era, Orange bądź Play, jeśli chce grać codziennie, może dobrowolnie przystąpić do Programu "Milion za SMS". Aby aktywować subskrypcje, w ramach której codziennie otrzymuje się specjalną, promocyjną ilość losów, należy wysłać SMS o treści LOS na numer specjalny 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Opłata za odebranie SMS-a, wysłanego w ramach Programu „Milion za SMS” - (1,22 zł. z VAT), pobierana jest w momencie otrzymania wiadomości z numeru 60128. Podkreślamy, że wiadomość otrzymują tylko ci uczestnicy, którzy dobrowolnie przystąpili – zapisali się - do Programu, nie zaś każdy kto zgłosił się do Loterii czyli wysłał SMS na numer 7363. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie wysyłając SMS o treści STOP LOS na numer 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Uczestnik loterii "Milion za SMS" nie staje się automatycznie uczestnikiem Programu "Milion za SMS". Zasady dobrowolnego przystępowania do Programu „Miliona SMS” opisane są w specjalnym regulaminie, dostępnym na stronie www.milionzasms.pl"


Źródło: Metro
Komentarze (335)KodKomentarze 1 - 10 z 335

CYGA (cyga AT wp.pl)
14 godzin temu
nie wiedzą na kogo trafili wytropie te mendy i do piachu

W.M. Stok
9:16
Nie czytałem tych SMS-ów i od razu je kasowałem. Sprawdzałem i przez pewien czas nie było za nie opłat. Teraz się nasiliły i operator T-mobile zaczął naliczać za nie opłaty. Jedynym wyjściem wydaje mi się nie płacić za nie zamówione usługi. Wtedy może operator nie będzie bez mojej zgody aktywował takich usług i przy zawarciu umowy będzie o tym informował.

piotrbiałystok (pd2002 AT wp.pl)
18:48
Osoby oszukane przez operatorów: jest to usługa niezamówiona, za którą operatorzy nie mają prawa potrącać pieniędzy klientom. Jestem w kontakcie z Rzecznikiem Praw Konsumentów oraz UKE, którzy pomagają mi w odzyskaniu utraconej kwoty na rzecz tej złodziejskiej firmy z Caracas, która jest rzekomym dostawca prenumerat o nazwie Funsolo.net . Jeśli należysz do grona osób poszkodowanych przez tą firmę najpierw zgłoś sprawę do UKE tel. 22 534-91-74 lub 801-900 853 - są to numery do centrum informacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej, można dzwonić w godz. 8:15 - 16:15. Odbierają prawnicy z UKE. Jeśli UKE otrzyma kilka lub kilkanaście zgłoszeń na ten temat skieruje sprawę do UOKiK. Jeśli operator nie reaguje na reklamacje dot pobrania opłat za funsolo, należy sprawę oddać w ręce rzecznika praw konsumentów lub prokuratury rejonowej. Tłumaczenia operatora, że to nie on jest dostawca usługi są bezpodstawne. W przypadku włączenia niezamówionej usługi i pobrania za to pieniędzy spawa jest traktowana jak kradzież. Ostrzegajcie znajomych przed takimi praktykami. nie rozumiem radości osób na tym forum, które zdążyły zablokować SMS premium.
To jakby: "Mogli zabić a tylko wycieli nerkę :-) "
Po pierwsze blokada Premium to nie jest obowiązek a uprawnienie.
Po drugie : istnieje także blokada premium na płatne sms przychodzące i wówczas można brać udział w różnych konkursach np .radio zet, rmf itp.

Walczcie o zwrot swoich pieniędzy, nie ważne jak szybko zauważyliście tę prenumeratę. Jeśli jej nie zamawialiście to nie mają prawa nic wam potrącić. Żądajcie od operatorów udowodnienia że usługa ta została zamówiona właśnie przez Was. W bilingach na pewno brak będzie informacji wskazujących na was. Każde 3,96 zł na poczet tych złodziei z Caracas zachęca ich do dalszych tego typu praktyk.

eric
10:35
A tak na marginesie podałem powiadomienie do prokuratury nie dam się okradać złodziejom skurwysynom,do roboty niech się wezmą.

eric
10:15
A tak na marginesie podałem zawiadomienie do prokuratury nie bendą mnie okradali złodzieje skurwysyny do roboty niech się wezmą.

eric
9:42
Ja tez zostałem walnięty w rogi a mam internet bezprzewodowy jestem sieci T-MOBILE mam do zapłacenia 114,zł powinien tym zając się prokurator,dziwne ze operator na to zezwala podejrzana sprawa.

karol19 (karolinabartczak19 AT wp.pl)
19:02
dostalam takie same sms jak berkut z identyczna trescia ja takz ejestem w sieci play i ma duzy rachunek do zaplacenia i czy ktos wie jak zlokalizować dane do tego sms fun pl.funsolo net zeby zlozyc reklamacje

asgi (annakry2 AT wp.pl)
21:00
też otrzymałam takiego sms w Play i zanim się zorientowałam to mam do zapłacenia 100zł, i faktycznie dziwne jest to że nie na telefon a na internet bezprzewodowy?? założyłam blokadę

trzeba to zgłosić
na policje !!

DwD83
21:20
Ja dzisiaj tez otrzymalem takiego ESA juz mam cisnienie na to g.....
jutro ide zglosic sprawe na police.

Megan1
13:53
Mam prośbę o informację czy ktoś już zgłosił tą sprawę na Policję,gdyż jest to działanie oszustów w całej Polsce , a sieć Play w tym uczestniczy i nie informuje swoich klientów o niczym , udają że ich to nie dotyczy


Logowanie | Ustawienia | Strona główna
© 2004-2014 Efektiv Sp. z o.o.