Uwaga na przychodzące (płatne) SMS-y
Łukasz Szewczyk
Kategoria: Telekomunikacja, 15 sierpnia 2009, 15:14

Krótkie wiadomości SMS o podwyższonej opłacie to popularny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, gdy płacimy nie tylko za wysłane ale także za odebrane wiadomości SMS.

Od kilku tygodni trwa telewizyjna kampania SMS-owej loterii o nazwie Milion za SMS, w której Ryszard Rembiszewski, były wieloletni prowadzący losowania Lotto, zachęca do wzięcia udziału z zabawie o milion złotych. W Internecie zawrzało, bo nikt w reklamie nie wspomina o płatnych SMSa-ch, które organizator rozsyła na komórki.

Jak alarmuje dziennik Metro, w reklamie pada informacja, by wziąć udział w loterii należy wysłać rejestracyjnego SMS-a, którego koszt wynosi 3,66 zł. Zapewne większość z osób biorących udział, w loterii którzy nie zapoznali się z regulaminem, są przekonani, że płacą jedynie za wysłane SMS-y.

Nic bardziej mylnego. Wysłanie pierwszego SMS-a rejestracyjnego jest równoznaczne z tym, że użytkownik decyduje się na otrzymywanie codziennych SMS-ów od organizatora loterii, których koszt wynosi 1,22 zł za jednego SMS-a. O tym jednak reklama już nie wspomina - zachęca jedynie do zapoznania się z regulaminem.

Na ten problem uwagę zwrócili internauci, którzy poczuli się oszukani. Ostrzegają, by kolejni uczestnicy zabawy nie popełniali błędu i przed braniem udziału w kolejnych tego typu konkursach zapoznali się z regulaminem. Także Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji rozkłada ręce. Jak dowiedziało się Metro, prawo nie zostało złamane, bo uczestnik biorąc udział w zbawianie powinien zapoznać się z regulaminem, o którym jest mowa z reklamie.

Czy to początek nowej ery w konkursach SMS-owych, że uczestnicy będą płacić także za otrzymywane wiadomości SMS? Do tej pory użytkownicy różnych konkursów płacili podwyższoną opłatę jedynie za SMS-y wysłane na konkurs. Późniejsze SMS-y rozsyłane od organizatora konkursu, zachęcające do dalszego udziału zabawie, były zazwyczaj bezpłatne. Dlatego biorąc udział w kolejnych konkursach SMS wcześniej należy zachować ostrożność i zapoznać się z regulaminami, bo rachunek za telefon może nas słono kosztować.

Sprostowanie CT Creative Team:
"Nie jest prawdą, że każda osoba, która zgłasza się do loterii "Milion za SMS", czyli wysyła SMS na numer 7363 (za 3,66 zł z VAT), będzie obciążana codziennie kwotą 1,22 zł.

Przystąpienie do loterii "Milion za SMS" następuje poprzez wysłanie SMS-a na numer SMS Premium 7363 (koszt całkowity to 3,66 z VAT). Opłata za wysłanie takiego SMS-a pobierana jest w momencie nadania wiadomości przez Użytkownika. Jest to jednorazowa operacja, która nie wiąże się z żadnymi "ukrytymi" kosztami dodatkowymi.

Każdy Uczestnik Loterii otrzymuje codziennie bezpłatne komunikaty informacyjne SMS/MMS. Jeżeli Uczestnik nie życzy sobie otrzymywać darmowych informacji związanych m.in. z możliwością zdobycia dodatkowo premiowanych losów może wysłać SMS o treści STOP na numer 7363. Wysłanie takiego SMS-a nie oznacza rezygnacji z gry a wyłącznie zablokowanie otrzymywania bezpłatnych komunikatów na swój telefon.

Dodatkowo, każdy Uczestnik Loterii, będący abonentem sieci Era, Orange bądź Play, jeśli chce grać codziennie, może dobrowolnie przystąpić do Programu "Milion za SMS". Aby aktywować subskrypcje, w ramach której codziennie otrzymuje się specjalną, promocyjną ilość losów, należy wysłać SMS o treści LOS na numer specjalny 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Opłata za odebranie SMS-a, wysłanego w ramach Programu „Milion za SMS” - (1,22 zł. z VAT), pobierana jest w momencie otrzymania wiadomości z numeru 60128. Podkreślamy, że wiadomość otrzymują tylko ci uczestnicy, którzy dobrowolnie przystąpili – zapisali się - do Programu, nie zaś każdy kto zgłosił się do Loterii czyli wysłał SMS na numer 7363. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie wysyłając SMS o treści STOP LOS na numer 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Uczestnik loterii "Milion za SMS" nie staje się automatycznie uczestnikiem Programu "Milion za SMS". Zasady dobrowolnego przystępowania do Programu „Miliona SMS” opisane są w specjalnym regulaminie, dostępnym na stronie www.milionzasms.pl"


Źródło: Metro
Komentarze (320)KodKomentarze 1 - 10 z 320

ofiarawiadomosci (patryk212 AT onet.pl)
21:59
Ja mam z t-mobile i przypadkowo weszlem na jakąś strone dla dorosłych, chwile potem bylo przekierowanie i dostalem wiadomosc od nadawcy sex(zadnego numeru, nic tylko ten wyraz) w sms bylo napisane, że 5 wiaeomosci tygodniowo za 4 zł i ileś groszy oraz żeby zastopować trzeba wysłać STOP SEX, ale wyslalem i bylo napisane ze sie nie da wyslac. Prosze o pomoc, nie wiem co robic.

ejnu
19:17
hej ... mam problem z nr 60286, dziadoswo mi zrzera codziennie pieniadze.. pomocy

BASIEK12 (kundlik56 AT wp.pl)
12:46
właśnie tez napisalam STOP BADOO I DOSTALAM ZE ZOSTALO ZAKONCZONE.

GOSIK293
22:07
UWAGA NA OSZUSTÓW Z SMSOW PREMIUM NP Z NR 7247 NALICZYŁO MI POZA ABONAMENTEM 200 ZŁ A NIC NIE WYSYŁAŁAM ŻEBY TO ZABŁOKOWAĆ WYŚLIJ SMSA O TREŚCI KONIEC NA NR 6000

Dragon Dawid
19:02
Wszyscy tylko piszecie tu jakies farmazony a żaden tęgi łeb nie jest na tyle madry by napisać jak to wyłączyć i czy to kosztuje, tylko się wymadrzać potrafią pffff

malinavgxdc
12:48
jak wyłączyć smsy z 7247???

Slumsiak (slumsiak AT poczta.onet.pl)
8:54
Wysłałem SMS o treści STOP BADOO i dostałem zwrotkę - zostałeś usunięty z badoo zamiast nr nadawca opisany był jako BADOO - uff mam nadzieje że już po problemie.

jola24 (jolab1234111wp.pl AT wp.pl)
14:37
wrazie czego wyslijcie sms na nr 667084593 jak to zrobic

jola 24 (jolab1234111wp.pl AT wp.pl)
14:35
nie moge dezaktywowac strony mobyhit a przyszlo mi na tel i pobralo mi kase co robic

Lili16 (marci_mat AT o2.pl)
17:25
Jest udoło się wysłałam sms o treści ,,STOP MOTTO '' pod numer 60420 otrzymałam sms os INFO 60420 SUBSKRYPCJA SERWISU MOTTO ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA :) ...PONIEWAŻ TAKA MIAŁAM SANSKRYPCEJE z ,,LISTY'' pod nr 8888 .wysłałam pod ZOBACZE CO BD DALEJ :) mam nadzieje że pomogłam pozdrawiam :)


Logowanie | Ustawienia | Strona główna
© 2004-2014 Efektiv Sp. z o.o.