Uwaga na przychodzące (płatne) SMS-y
Łukasz Szewczyk
Kategoria: Telekomunikacja, 15 sierpnia 2009, 15:14

Krótkie wiadomości SMS o podwyższonej opłacie to popularny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, gdy płacimy nie tylko za wysłane ale także za odebrane wiadomości SMS.

Od kilku tygodni trwa telewizyjna kampania SMS-owej loterii o nazwie Milion za SMS, w której Ryszard Rembiszewski, były wieloletni prowadzący losowania Lotto, zachęca do wzięcia udziału z zabawie o milion złotych. W Internecie zawrzało, bo nikt w reklamie nie wspomina o płatnych SMSa-ch, które organizator rozsyła na komórki.

Jak alarmuje dziennik Metro, w reklamie pada informacja, by wziąć udział w loterii należy wysłać rejestracyjnego SMS-a, którego koszt wynosi 3,66 zł. Zapewne większość z osób biorących udział, w loterii którzy nie zapoznali się z regulaminem, są przekonani, że płacą jedynie za wysłane SMS-y.

Nic bardziej mylnego. Wysłanie pierwszego SMS-a rejestracyjnego jest równoznaczne z tym, że użytkownik decyduje się na otrzymywanie codziennych SMS-ów od organizatora loterii, których koszt wynosi 1,22 zł za jednego SMS-a. O tym jednak reklama już nie wspomina - zachęca jedynie do zapoznania się z regulaminem.

Na ten problem uwagę zwrócili internauci, którzy poczuli się oszukani. Ostrzegają, by kolejni uczestnicy zabawy nie popełniali błędu i przed braniem udziału w kolejnych tego typu konkursach zapoznali się z regulaminem. Także Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji rozkłada ręce. Jak dowiedziało się Metro, prawo nie zostało złamane, bo uczestnik biorąc udział w zbawianie powinien zapoznać się z regulaminem, o którym jest mowa z reklamie.

Czy to początek nowej ery w konkursach SMS-owych, że uczestnicy będą płacić także za otrzymywane wiadomości SMS? Do tej pory użytkownicy różnych konkursów płacili podwyższoną opłatę jedynie za SMS-y wysłane na konkurs. Późniejsze SMS-y rozsyłane od organizatora konkursu, zachęcające do dalszego udziału zabawie, były zazwyczaj bezpłatne. Dlatego biorąc udział w kolejnych konkursach SMS wcześniej należy zachować ostrożność i zapoznać się z regulaminami, bo rachunek za telefon może nas słono kosztować.

Sprostowanie CT Creative Team:
"Nie jest prawdą, że każda osoba, która zgłasza się do loterii "Milion za SMS", czyli wysyła SMS na numer 7363 (za 3,66 zł z VAT), będzie obciążana codziennie kwotą 1,22 zł.

Przystąpienie do loterii "Milion za SMS" następuje poprzez wysłanie SMS-a na numer SMS Premium 7363 (koszt całkowity to 3,66 z VAT). Opłata za wysłanie takiego SMS-a pobierana jest w momencie nadania wiadomości przez Użytkownika. Jest to jednorazowa operacja, która nie wiąże się z żadnymi "ukrytymi" kosztami dodatkowymi.

Każdy Uczestnik Loterii otrzymuje codziennie bezpłatne komunikaty informacyjne SMS/MMS. Jeżeli Uczestnik nie życzy sobie otrzymywać darmowych informacji związanych m.in. z możliwością zdobycia dodatkowo premiowanych losów może wysłać SMS o treści STOP na numer 7363. Wysłanie takiego SMS-a nie oznacza rezygnacji z gry a wyłącznie zablokowanie otrzymywania bezpłatnych komunikatów na swój telefon.

Dodatkowo, każdy Uczestnik Loterii, będący abonentem sieci Era, Orange bądź Play, jeśli chce grać codziennie, może dobrowolnie przystąpić do Programu "Milion za SMS". Aby aktywować subskrypcje, w ramach której codziennie otrzymuje się specjalną, promocyjną ilość losów, należy wysłać SMS o treści LOS na numer specjalny 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Opłata za odebranie SMS-a, wysłanego w ramach Programu „Milion za SMS” - (1,22 zł. z VAT), pobierana jest w momencie otrzymania wiadomości z numeru 60128. Podkreślamy, że wiadomość otrzymują tylko ci uczestnicy, którzy dobrowolnie przystąpili – zapisali się - do Programu, nie zaś każdy kto zgłosił się do Loterii czyli wysłał SMS na numer 7363. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie wysyłając SMS o treści STOP LOS na numer 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Uczestnik loterii "Milion za SMS" nie staje się automatycznie uczestnikiem Programu "Milion za SMS". Zasady dobrowolnego przystępowania do Programu „Miliona SMS” opisane są w specjalnym regulaminie, dostępnym na stronie www.milionzasms.pl"


Źródło: Metro
Komentarze (402)KodKomentarze 1 - 10 z 402

64 Dana (dana0907 AT interia.pl)
18:53
co mam zrobic jak przychodza mi sms z taka trescia od smrt.re i tresc pobierz teraz:http://smrt.re/pl-wygraj-b jak mam to zatrzymac prosze o pomoc bo zabiera mi 6.16 za sms

dsfsdfs
16:16
poza tym co do operatorów, Plus wydzwaniał do mnie po czym bez słowa się rozłączali ( o tym ze ten numer to Plus wiem z internetu ) i nabijali sobie kase. To jest jakieś takie bez sensu... takie nieuczciwe

dsfsdfs
16:14
też to mam ale blokuję w antywirusie w telefonie

maryna iżbina (tynatyna AT gmail.com)
17:14
ściągnijcie na androida aplikacje avg i tam jest mozliwość blokowania numerów

robertoooo (robertrozbicki AT interia.pl)
0:54
@Kalix:
mam taki sam przypadek jak ty. pierwsza faktura +50zł po niej kazałem wszystko poblokować. druga +12zł uśpiła moją czujność, trzecia szok 407zł!! przy czym konsultant upierał się że nałożył blokadę a sam sprwdziłęm w necie na moim koncie nie było nic poblokowane!!! złodzieje poprostu. TMOBILE NIE CHCE MI NIC ODDAĆ

robertoooo (robertrozbicki AT interia.pl)
22:15
mieliście szczęście. ja w tmobile mam internet z modemem na który przychodziły smsy i nic o tym nie wiedziałem bo nie da sie ich przeczytać na modemie. pierwsza faktura +58zł druga uśpiła moją czujność bo było tylko 12zł. trzecia szok 407zł +wat!!!! szlak mnie trafia bo już po pierwszej fakturze kazałem nałożyć blokade i pracownik salonu twierdzi że blokade założył. po fakturze z 407zł loguje sie na moim koncie a tam żadnych blokad nie ma!!!! jedyne co zrobił pracownik to napisał reklamacje. tmobile ma to w d... bo piszą mi że sam aktywowałem wszystkie dodatkowo płatne usługi a przecież ja nic nie chciałem nic ie podpisywałem i o niczym nie wiedziałem. rozbiór w biały dzień!! na dodatek na jakimś forum znalazłem wpisy dwóch osób którym anulowano takie wpadki z wapem na kwoty 50zł a mi chamy nie chcą anulować chociaż zglaszałem że tego nie chce. krew mnie zalewa. omijajcie T-MOBILE szerokim łukiem bo trzymają strone wyłudzaczy. SKANDAL

TwójPan (fabek002 AT o2.pl)
14:49
Ja też dostałem dokładnie takie same SMSy, tylko, że na tel. domowy. Sieć Polska Telefonia Razem. Przez to nikt nie może się do mnie dodzwonić. Co robić?! Pomóżcie, proszę...

aniarod (aniarod AT gmail.com)
20:45
Dzień dobry.
Co nie dawno miałam aktywne na Badoo. Przez telefon placilam. Już nie mam konta i dalej mi ściągają kasę z numeru 60688. Proszę o pomoc

Ivo46 (oskpegaz AT onet.eu)
15:43
Witam, prosze wpisac w wyszukiwarke ... jak zrezygnowac z niechcianych sms poradnik. sa podane dwa numery tel 6000 i 252 dla Play .... nalezy wpisac STOP

XYZ/PL (ps1007 AT op.pl)
12:44
Dostałem takiego SMS.a odpisałem BOBAS bo zrozumiałem, że żeby nie płacić za przychodzące SMSy trzeba im go odesłać. I tu mnie mają ????!!!! Przysłali mi SMSa, że zamówiłem usługę BOBAS. Jakieś szaleństwo!!! Widzę, że machina ruszyła.
Co robić żeby zrezygnować z tego "szaleństwa" - to wszystko jest WBREW mojej woli. Proszę o pomoc.


Logowanie | Ustawienia | Strona główna
© 2004-2016 Priva.pl Sp. z o.o.