Uwaga na przychodzące (płatne) SMS-y
Łukasz Szewczyk
Kategoria: Telekomunikacja, 15 sierpnia 2009, 15:14

Krótkie wiadomości SMS o podwyższonej opłacie to popularny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, gdy płacimy nie tylko za wysłane ale także za odebrane wiadomości SMS.

Od kilku tygodni trwa telewizyjna kampania SMS-owej loterii o nazwie Milion za SMS, w której Ryszard Rembiszewski, były wieloletni prowadzący losowania Lotto, zachęca do wzięcia udziału z zabawie o milion złotych. W Internecie zawrzało, bo nikt w reklamie nie wspomina o płatnych SMSa-ch, które organizator rozsyła na komórki.

Jak alarmuje dziennik Metro, w reklamie pada informacja, by wziąć udział w loterii należy wysłać rejestracyjnego SMS-a, którego koszt wynosi 3,66 zł. Zapewne większość z osób biorących udział, w loterii którzy nie zapoznali się z regulaminem, są przekonani, że płacą jedynie za wysłane SMS-y.

Nic bardziej mylnego. Wysłanie pierwszego SMS-a rejestracyjnego jest równoznaczne z tym, że użytkownik decyduje się na otrzymywanie codziennych SMS-ów od organizatora loterii, których koszt wynosi 1,22 zł za jednego SMS-a. O tym jednak reklama już nie wspomina - zachęca jedynie do zapoznania się z regulaminem.

Na ten problem uwagę zwrócili internauci, którzy poczuli się oszukani. Ostrzegają, by kolejni uczestnicy zabawy nie popełniali błędu i przed braniem udziału w kolejnych tego typu konkursach zapoznali się z regulaminem. Także Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji rozkłada ręce. Jak dowiedziało się Metro, prawo nie zostało złamane, bo uczestnik biorąc udział w zbawianie powinien zapoznać się z regulaminem, o którym jest mowa z reklamie.

Czy to początek nowej ery w konkursach SMS-owych, że uczestnicy będą płacić także za otrzymywane wiadomości SMS? Do tej pory użytkownicy różnych konkursów płacili podwyższoną opłatę jedynie za SMS-y wysłane na konkurs. Późniejsze SMS-y rozsyłane od organizatora konkursu, zachęcające do dalszego udziału zabawie, były zazwyczaj bezpłatne. Dlatego biorąc udział w kolejnych konkursach SMS wcześniej należy zachować ostrożność i zapoznać się z regulaminami, bo rachunek za telefon może nas słono kosztować.

Sprostowanie CT Creative Team:
"Nie jest prawdą, że każda osoba, która zgłasza się do loterii "Milion za SMS", czyli wysyła SMS na numer 7363 (za 3,66 zł z VAT), będzie obciążana codziennie kwotą 1,22 zł.

Przystąpienie do loterii "Milion za SMS" następuje poprzez wysłanie SMS-a na numer SMS Premium 7363 (koszt całkowity to 3,66 z VAT). Opłata za wysłanie takiego SMS-a pobierana jest w momencie nadania wiadomości przez Użytkownika. Jest to jednorazowa operacja, która nie wiąże się z żadnymi "ukrytymi" kosztami dodatkowymi.

Każdy Uczestnik Loterii otrzymuje codziennie bezpłatne komunikaty informacyjne SMS/MMS. Jeżeli Uczestnik nie życzy sobie otrzymywać darmowych informacji związanych m.in. z możliwością zdobycia dodatkowo premiowanych losów może wysłać SMS o treści STOP na numer 7363. Wysłanie takiego SMS-a nie oznacza rezygnacji z gry a wyłącznie zablokowanie otrzymywania bezpłatnych komunikatów na swój telefon.

Dodatkowo, każdy Uczestnik Loterii, będący abonentem sieci Era, Orange bądź Play, jeśli chce grać codziennie, może dobrowolnie przystąpić do Programu "Milion za SMS". Aby aktywować subskrypcje, w ramach której codziennie otrzymuje się specjalną, promocyjną ilość losów, należy wysłać SMS o treści LOS na numer specjalny 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Opłata za odebranie SMS-a, wysłanego w ramach Programu „Milion za SMS” - (1,22 zł. z VAT), pobierana jest w momencie otrzymania wiadomości z numeru 60128. Podkreślamy, że wiadomość otrzymują tylko ci uczestnicy, którzy dobrowolnie przystąpili – zapisali się - do Programu, nie zaś każdy kto zgłosił się do Loterii czyli wysłał SMS na numer 7363. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie wysyłając SMS o treści STOP LOS na numer 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Uczestnik loterii "Milion za SMS" nie staje się automatycznie uczestnikiem Programu "Milion za SMS". Zasady dobrowolnego przystępowania do Programu „Miliona SMS” opisane są w specjalnym regulaminie, dostępnym na stronie www.milionzasms.pl"


Źródło: Metro
Komentarze (382)KodKomentarze 1 - 10 z 382

ebb (maciejka218 AT wp.pl)
11:17
"Aby wiedzieć co radzą najlepsi pediatrzy odbierz za darmo PORADNIK DLA RODZICA.odpisz BOBAS na 60220 reg.net.pl/led Koszt 0,00zl " Nie brałam udziału w zadnej loterii więc chciałam zobaczyć ten ragulamin w internecie.Nigdzie nie znalazłm ani loterii ani regulaminu.UWAGA NA TEN TEKST I NUMER!!!!!!!

Max. (audicygaro AT interia.pl)
16:32
Witam.

Rozpracowałem to dziś.

U mnie było durny sms :
Witaj w Android Security Plus.
Czy zainstalowałeś i odblokowales program Bit defender? Jesli nie, pobierz program na G-data tutaj: smrt.re/anywirus

Poczytał i robicie tak:

LISTA na 8888
potem czytasz ze masz np.SCAN (w moim wypadku)
wiec odpisujesz na 60577
STOP SCAN

i gotowe.

Na co uwazac? nie odpowiadać bo smsy przychodzą z numeru INFO 60577 i nie przejdzie.
tylko pisać w nowym watku do 60577

Ciekawostki:
Sprawdzilem koncowke: .re a to jest Reunion , ZONK !
a tu pisza ze to: wyspa na Oceanie Indyjskim, ZONK !
czytam dalej: Reunion stanowi region administracyjny i jednocześnie departament Francji o statusie departamentu zamorskiego.

Ot XXI wiek !!!

Monika (mmk AT wp.pl)
17:47
witam tez takiego smsa dostałam a nie brałam udziału w tym serwisie sieć heyah

ala
13:19
witam też to dostalam i nie wiem co z tym zrobić sieć moja to plus

morgan28b (morgan28b AT o2.pl)
19:14
Witam. Przyszedł mi dziwny sms o treści:
"7247: OBOWIĄZEK USTAWOWY: SerwisBOBAS;14dni na odstąpienie od zapisu;zamow+zaplac:bobas,a rezygnacja: stop bobas na 60220;30sms/mies;2,46zl/sms(bezzwrotnie),RMS Spzoo"
a kilka minut drugi:
"BEZPLATNY PORADNIK dla Rodziców otrzymuje ta osoba: ........ nr tel........ Prosze o odbior DARMOWYM SMSem! Odpisz: BOBAS na 60220 reg.net.pl/led"
Nie brałem udziału w żadnych konkursach, nie wysyłałem nigdzie żadnych sms-ów po serwisach. Po wysłaniu smsa LISTA na 8888 wyszło, że nie mam żadnych płatnych subskrypcji. Boję się, że uaktywnią się po tych 14 dniach z smsa. Co mogę zrobić aby zablokować tego rodzaju smsy i kto pozwala na takie "dojenie" użytkowników telefonów???

MET (lor1 AT op.pl)
15:49
@play ania:


@oli:
Działa!!Ja tak zrobiłem

MET (lor1 AT op.pl)
17:45
Skontaktujcie się z operatorem,i w ciągu 24 godzin zablokuje te smsy.Ja tak zrobiłem,problem mam z głowy.

RON (wip4 AT op.pl)
14:33
Prawdopodobnie sikałem Twojej matce do buzi za wino

RON (wip4 AT op.pl)
13:43
Bydło

RON (wip4 AT op.pl)
13:34
Prawdopodobnie to ja sikałem Twojej matce do ust za proste wino


Logowanie | Ustawienia | Strona główna
© 2004-2015 Efektiv Sp. z o.o.