Uwaga na przychodzące (płatne) SMS-y
Łukasz Szewczyk
Kategoria: Telekomunikacja, 15 sierpnia 2009, 15:14

Krótkie wiadomości SMS o podwyższonej opłacie to popularny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, gdy płacimy nie tylko za wysłane ale także za odebrane wiadomości SMS.

Od kilku tygodni trwa telewizyjna kampania SMS-owej loterii o nazwie Milion za SMS, w której Ryszard Rembiszewski, były wieloletni prowadzący losowania Lotto, zachęca do wzięcia udziału z zabawie o milion złotych. W Internecie zawrzało, bo nikt w reklamie nie wspomina o płatnych SMSa-ch, które organizator rozsyła na komórki.

Jak alarmuje dziennik Metro, w reklamie pada informacja, by wziąć udział w loterii należy wysłać rejestracyjnego SMS-a, którego koszt wynosi 3,66 zł. Zapewne większość z osób biorących udział, w loterii którzy nie zapoznali się z regulaminem, są przekonani, że płacą jedynie za wysłane SMS-y.

Nic bardziej mylnego. Wysłanie pierwszego SMS-a rejestracyjnego jest równoznaczne z tym, że użytkownik decyduje się na otrzymywanie codziennych SMS-ów od organizatora loterii, których koszt wynosi 1,22 zł za jednego SMS-a. O tym jednak reklama już nie wspomina - zachęca jedynie do zapoznania się z regulaminem.

Na ten problem uwagę zwrócili internauci, którzy poczuli się oszukani. Ostrzegają, by kolejni uczestnicy zabawy nie popełniali błędu i przed braniem udziału w kolejnych tego typu konkursach zapoznali się z regulaminem. Także Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji rozkłada ręce. Jak dowiedziało się Metro, prawo nie zostało złamane, bo uczestnik biorąc udział w zbawianie powinien zapoznać się z regulaminem, o którym jest mowa z reklamie.

Czy to początek nowej ery w konkursach SMS-owych, że uczestnicy będą płacić także za otrzymywane wiadomości SMS? Do tej pory użytkownicy różnych konkursów płacili podwyższoną opłatę jedynie za SMS-y wysłane na konkurs. Późniejsze SMS-y rozsyłane od organizatora konkursu, zachęcające do dalszego udziału zabawie, były zazwyczaj bezpłatne. Dlatego biorąc udział w kolejnych konkursach SMS wcześniej należy zachować ostrożność i zapoznać się z regulaminami, bo rachunek za telefon może nas słono kosztować.

Sprostowanie CT Creative Team:
"Nie jest prawdą, że każda osoba, która zgłasza się do loterii "Milion za SMS", czyli wysyła SMS na numer 7363 (za 3,66 zł z VAT), będzie obciążana codziennie kwotą 1,22 zł.

Przystąpienie do loterii "Milion za SMS" następuje poprzez wysłanie SMS-a na numer SMS Premium 7363 (koszt całkowity to 3,66 z VAT). Opłata za wysłanie takiego SMS-a pobierana jest w momencie nadania wiadomości przez Użytkownika. Jest to jednorazowa operacja, która nie wiąże się z żadnymi "ukrytymi" kosztami dodatkowymi.

Każdy Uczestnik Loterii otrzymuje codziennie bezpłatne komunikaty informacyjne SMS/MMS. Jeżeli Uczestnik nie życzy sobie otrzymywać darmowych informacji związanych m.in. z możliwością zdobycia dodatkowo premiowanych losów może wysłać SMS o treści STOP na numer 7363. Wysłanie takiego SMS-a nie oznacza rezygnacji z gry a wyłącznie zablokowanie otrzymywania bezpłatnych komunikatów na swój telefon.

Dodatkowo, każdy Uczestnik Loterii, będący abonentem sieci Era, Orange bądź Play, jeśli chce grać codziennie, może dobrowolnie przystąpić do Programu "Milion za SMS". Aby aktywować subskrypcje, w ramach której codziennie otrzymuje się specjalną, promocyjną ilość losów, należy wysłać SMS o treści LOS na numer specjalny 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Opłata za odebranie SMS-a, wysłanego w ramach Programu „Milion za SMS” - (1,22 zł. z VAT), pobierana jest w momencie otrzymania wiadomości z numeru 60128. Podkreślamy, że wiadomość otrzymują tylko ci uczestnicy, którzy dobrowolnie przystąpili – zapisali się - do Programu, nie zaś każdy kto zgłosił się do Loterii czyli wysłał SMS na numer 7363. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie wysyłając SMS o treści STOP LOS na numer 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Uczestnik loterii "Milion za SMS" nie staje się automatycznie uczestnikiem Programu "Milion za SMS". Zasady dobrowolnego przystępowania do Programu „Miliona SMS” opisane są w specjalnym regulaminie, dostępnym na stronie www.milionzasms.pl"


Źródło: Metro
Komentarze (361)KodKomentarze 1 - 10 z 361

mada 77
7:57
@frog:
Możesz podać gdzie i jak trzeba napisać. z góry dziękuję

mada 77
7:48
Ja od kiedy nie chcę przedłużyć umowy z Play tylko chcę zostać na starych warunkach od tego czasu przysyłają mi płatne sms

asdf
0:03
Mi nabilo ponad 60 zl w blueconnect.

frog
22:30
U mnie wyszło ponad 60 zł za te sms. Napisałem reklamacje do Play. I po 10 dniach na szczęście została ona pozytywnie rozpatrzona. Tak jak napisał powyżej już pisano.. pisać/ dzwonić do operatora i nie płacić nić więcej...może liczą, że grupa osób i tak zapłaci, bo nie będzie chciało im się składać reklamacji..

jankes69 (janas.tomasz AT wp.pl)
21:02
dla zainteresowanych podaję dany tej firmy
Nvia Prenumerata
Dane kontaktowe Adres: ul. C/ La Oliva 18, 28-231 Las Rozas (Madryt),
E-mail: Info-pl(malpa)nviasms.com

jankes69 (janas.tomasz AT wp.pl)
20:53
własnie dostałem telefon z BOK T-MOBILE, (wczoraj napisałem dość krótkie i dosadne pismo w jednym z salonów, a wcześniej odwiedziłem komisariat policji na osiedlu o czym poinformowałem w piśmie reklamacyjnym), Pani w BOK poinformowała mnie, że kwota zostanie anulowana, proponuję więc wszystkim aby również ruszyli ten temat i nie dali się nabijać w butelkę.

jukow13 (jukow13 AT wp.pl)
16:55
Do faktury doliczono mi kasę za te SMSy. Napisałem reklamacje do Orange w odpowiedzi otrzymałem że usługę FUN można aktywować poprzez wysłanie SMS lub poprzez serwis internetowy. Wydaje mi się że kliknąłem w reklamę typu "sprawdź swoje BMI" wtedy trzeba było podać swój numer tel. widząc to jak zawsze się wycofałem(nigdy nie podaję swojego nr. tel) bo nawet nie znam mojego numeru do internetu mobilnego. Myślę że to kliknięcie wystarczyło. Na stronce w regulaminie usługi FUN jest napisane że można ją aktywować ze wszystkich urządzeń z internetem mobilnym oraz posiadających numer tel. więc proceder jest skierowany na wyłudzanie. Napisałem dzisiaj skargę oficjalna do Urzędu Komunikacji Elektronicznej która została przyjęta. Czekam na dalsze potoczenie się sprawy. Oczywiście zapłacę za abonament ale kwoty doliczonej za SMSy już nie, wszelkie próby ściągnięcia tych pieniędzy, będę kierował do prokuratury jako próba wyłudzenia z art. 286 KK. Nie dajcie się prawo jest po naszej stronie.

Klick
14:40
Jaki ma operator w tym interes? Pytanie retoryczne - zarabia na tym. To co robi portal jest nielegalne. Operator ma podpisaną z właścicielem portalu umowę. Fakturując klientów uczestniczy w oszukańczym procederze. Co więcej pobiera za to opłaty! Dodam, że świadomie, ponieważ zakładam, że po pierwszej fakturze setki klientów dzwonią na infolinię i składają reklamację.

dybek (damian4 AT opoczta.pl)
11:10
No ja tak samo zapłaciłem 80zł trzeba płacić za nic pech

Kalix
20:19
W celu wyjaśnienia spawy, skontaktowałem się z Biurem Obsługi Klienta. W trakcie rozmowy z konsultantem, która odbyła się ..., około godziny ..., dostałem propozycję częściowego obniżenia rachunku na następny miesiąc.

Nie otrzymałem wyjaśnienia dotyczącego doliczenia dodatkowych kosztów do aktualnego rachunku. W związku z naliczenia pieniędzy za usługę przeze mnie niezamówioną domagam się anulowania w całości doliczonych kosztów, tj. ...zł.


Logowanie | Ustawienia | Strona główna
© 2004-2014 Efektiv Sp. z o.o.