Uwaga na przychodzące (płatne) SMS-y
Łukasz Szewczyk
Kategoria: Telekomunikacja, 15 sierpnia 2009, 15:14

Krótkie wiadomości SMS o podwyższonej opłacie to popularny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, gdy płacimy nie tylko za wysłane ale także za odebrane wiadomości SMS.

Od kilku tygodni trwa telewizyjna kampania SMS-owej loterii o nazwie Milion za SMS, w której Ryszard Rembiszewski, były wieloletni prowadzący losowania Lotto, zachęca do wzięcia udziału z zabawie o milion złotych. W Internecie zawrzało, bo nikt w reklamie nie wspomina o płatnych SMSa-ch, które organizator rozsyła na komórki.

Jak alarmuje dziennik Metro, w reklamie pada informacja, by wziąć udział w loterii należy wysłać rejestracyjnego SMS-a, którego koszt wynosi 3,66 zł. Zapewne większość z osób biorących udział, w loterii którzy nie zapoznali się z regulaminem, są przekonani, że płacą jedynie za wysłane SMS-y.

Nic bardziej mylnego. Wysłanie pierwszego SMS-a rejestracyjnego jest równoznaczne z tym, że użytkownik decyduje się na otrzymywanie codziennych SMS-ów od organizatora loterii, których koszt wynosi 1,22 zł za jednego SMS-a. O tym jednak reklama już nie wspomina - zachęca jedynie do zapoznania się z regulaminem.

Na ten problem uwagę zwrócili internauci, którzy poczuli się oszukani. Ostrzegają, by kolejni uczestnicy zabawy nie popełniali błędu i przed braniem udziału w kolejnych tego typu konkursach zapoznali się z regulaminem. Także Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji rozkłada ręce. Jak dowiedziało się Metro, prawo nie zostało złamane, bo uczestnik biorąc udział w zbawianie powinien zapoznać się z regulaminem, o którym jest mowa z reklamie.

Czy to początek nowej ery w konkursach SMS-owych, że uczestnicy będą płacić także za otrzymywane wiadomości SMS? Do tej pory użytkownicy różnych konkursów płacili podwyższoną opłatę jedynie za SMS-y wysłane na konkurs. Późniejsze SMS-y rozsyłane od organizatora konkursu, zachęcające do dalszego udziału zabawie, były zazwyczaj bezpłatne. Dlatego biorąc udział w kolejnych konkursach SMS wcześniej należy zachować ostrożność i zapoznać się z regulaminami, bo rachunek za telefon może nas słono kosztować.

Sprostowanie CT Creative Team:
"Nie jest prawdą, że każda osoba, która zgłasza się do loterii "Milion za SMS", czyli wysyła SMS na numer 7363 (za 3,66 zł z VAT), będzie obciążana codziennie kwotą 1,22 zł.

Przystąpienie do loterii "Milion za SMS" następuje poprzez wysłanie SMS-a na numer SMS Premium 7363 (koszt całkowity to 3,66 z VAT). Opłata za wysłanie takiego SMS-a pobierana jest w momencie nadania wiadomości przez Użytkownika. Jest to jednorazowa operacja, która nie wiąże się z żadnymi "ukrytymi" kosztami dodatkowymi.

Każdy Uczestnik Loterii otrzymuje codziennie bezpłatne komunikaty informacyjne SMS/MMS. Jeżeli Uczestnik nie życzy sobie otrzymywać darmowych informacji związanych m.in. z możliwością zdobycia dodatkowo premiowanych losów może wysłać SMS o treści STOP na numer 7363. Wysłanie takiego SMS-a nie oznacza rezygnacji z gry a wyłącznie zablokowanie otrzymywania bezpłatnych komunikatów na swój telefon.

Dodatkowo, każdy Uczestnik Loterii, będący abonentem sieci Era, Orange bądź Play, jeśli chce grać codziennie, może dobrowolnie przystąpić do Programu "Milion za SMS". Aby aktywować subskrypcje, w ramach której codziennie otrzymuje się specjalną, promocyjną ilość losów, należy wysłać SMS o treści LOS na numer specjalny 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Opłata za odebranie SMS-a, wysłanego w ramach Programu „Milion za SMS” - (1,22 zł. z VAT), pobierana jest w momencie otrzymania wiadomości z numeru 60128. Podkreślamy, że wiadomość otrzymują tylko ci uczestnicy, którzy dobrowolnie przystąpili – zapisali się - do Programu, nie zaś każdy kto zgłosił się do Loterii czyli wysłał SMS na numer 7363. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie wysyłając SMS o treści STOP LOS na numer 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Uczestnik loterii "Milion za SMS" nie staje się automatycznie uczestnikiem Programu "Milion za SMS". Zasady dobrowolnego przystępowania do Programu „Miliona SMS” opisane są w specjalnym regulaminie, dostępnym na stronie www.milionzasms.pl"


Źródło: Metro
Komentarze (367)KodKomentarze 1 - 10 z 367

jaM:)
14:30
Dzięki, to działa, od długiego czasu męczyłam się z tym tematem.

Pati72
15:09
Uwaga na t-mobile! Nie zapewniają ochrony swoim klientom, też zostałam okradziona przez te Fun coś tam... Ogromne zdziwienie przy czytaniu faktury! T-mobile chroni złodziei! Musimy pisać o takich sytuacjach i je zgłaszać, aby nie naciągali kolejnych porządnych obywateli! Jutro idę zgłosić to na policję. T-mobile powinien przestać współpracować ze złodziejami, tylko zająć się ochroną osób, które słono im za to płacą!

asayu (a AT a.pl)
22:53
Za takie złodziejskie numery operator powinien płacić zbiorową karę.

oli
19:38
Mnie też solo naciął na prawie 50zł, zablokowałem sms premium w orange online. Mam nadzieję, że zadziała.

wejgela 2 (aga1057 AT op.pl)
12:56
Ja też zostałam oszukana na 48,00 zł w T-Mobile też na pl.funsolo.net na laptopie. Gdzie od pewnego czasu miałam zablokowany internet.Dzwonołam do T-Mobile o reklamacje a pan powiedział ,że zaakceptowałam regulamim.Pierwszy raz słyszałam taką strone.To jest złodziejstwo na całą Polskę chyba.

play ania (aniadziek2001 AT gmail.com)
16:18
jak usunąć usługi, sms które przychodzą mi z numeru 60555?

mada 77
7:57
@frog:
Możesz podać gdzie i jak trzeba napisać. z góry dziękuję

mada 77
7:48
Ja od kiedy nie chcę przedłużyć umowy z Play tylko chcę zostać na starych warunkach od tego czasu przysyłają mi płatne sms

asdf
0:03
Mi nabilo ponad 60 zl w blueconnect.

frog
22:30
U mnie wyszło ponad 60 zł za te sms. Napisałem reklamacje do Play. I po 10 dniach na szczęście została ona pozytywnie rozpatrzona. Tak jak napisał powyżej już pisano.. pisać/ dzwonić do operatora i nie płacić nić więcej...może liczą, że grupa osób i tak zapłaci, bo nie będzie chciało im się składać reklamacji..


Logowanie | Ustawienia | Strona główna
© 2004-2014 Efektiv Sp. z o.o.